Officers Clubs 1946-47

Lions of Georgia, Club History 1946-1947

District Governor: District A, Paul Hosch, Winder Ga.
District Governor: District B, B. I. Thornton, Cordele Ga. 136 Clubs
District Governor: District C, R. L. Williams, Forsyth Ga.
Club District President Secretary Meeting Day/Time Meeting Location
Abbeville 18-B R. T. Ford Rev. C. L. Neese Monday, 1-3, 8:00 City Hall
Adairsville 18-A Claude H. Satterfield W. P. Martin Monday, 1-3, 8:00 Sans Souci Club
Adel 18-B George F. Kessler J. B. Echols Tuesday, 1-3, 12:00 Phil Cook Hotel
Adrian 18-B C. L. Gillis B. F. Wommock Thursday, 1, 8:00 School
Alamo 18-B J. F. Nicholson George R. Peeples Monday, 2-4, 8:30 City Café
Albany 18-C Louis Peacock Dr. William M. Harris Tuesday, 1:00 New Albany Hotel
Alma 18-B Ralph W. Gresham Leon S. Grantham Monday, 8:00 New Alma Hotel
Americus 18-C I. B. Davis Jack Murr Monday, 1:00 Windsor Hotel
Arlington 18-C Oscar Powell C. C. Ray Monday, 2-4, 8:30 Home Economics Building
Ashburn 18-B H. H. Averett J. C. Roberts Thursday, 1-3, 8:00 Lions Den
Athens 18-A John C. Stiles Judge Arthur S. Oldham Thursday, 1:00 Georgian Hotel
Atlanta (Host Club) 18-A John Mc Kamie Frank P. Bell Friday, 12:15 Ansley Hotel
Atlanta (Little Five Points) 18-A Ralph M. Lockhart Harvey L. Metcalf Thursday, 1-3, 7:00 Inman Park Woman’s Club
Atlanta (West End) 18-A Jerome J. Masters Francis X. Stanley Thursday, 2-4, 7:00 Wingo’s Café
Augusta 18-B Steve Manderson Dr. Fred L. Damren Friday, 2:00 Hotel Richmond
Bainbridge 18-C J. M. Grollman H. B. Williams Friday, 2-4, 12:15 Hotel Stephen Decatur
Baker County 18-C Benton Odum V. T. Akridge Wednesday, 2-4, 8:30 Mc Leods Café
Ball Ground 18-A A. J. Lovelady Carl W. Groover Tuesday, 2-4, 7:30 American Legion Hall
Berrien
County
18-B W. H. Powell John R. Howard Tuesday, 1-3, 1:00 Nashville Hotel
Blakely 18-C Robert Hall J. Frank Fuller Tuesday, 1-3, 12:15 Woman’s Club
Brantley
County
18-B Joseph B. Strickland J. R. James Tuesday, 2-4, 8:00 Person’s Grill
Bremen 18-A Dr. W. W. Anderson J. R. Parrish Thursday, 12:00 Hotel Haralson
Buckhead 18-A I. M. Sheffield C. R. Wilcoxon Monday, 2-4, 6:30 Piedmont Driving Club
Buena Vista 18-C James G. Lowe Jack Lasseter Tuesday, 1-3, 7:30 Methodist Church
Byromville 18-B Joe H. Page Jr. Herbert Saliba Friday, 1-3, 8:00 Woman’s Club
Cadwell 18-B A. L. Mc Cullough W. A. Bedlingfield Wednesday, 2-4, 8:30 Home Economics Building
Calhoun 18-A A. H. Scoggins E. F. Walraven Thursday, 1-3, 7:30 Belmont Civic Club
Calhoun
County
18-C Lannis H. Rouse R. E. Clements Wednesday, 2-4. 8:00 School
Canton 18-A C. C. Edge A. R. Morgan Thursday, 1-3, 12:00 Hotel Canton
Carrollton 18-A Walter New Dr. H. L. Barker Thursday, 1-3, 7:30 Hotel Carrollton
Cartersville 18-A Willis Beavers H. M. Crane Tuesday, 12:30 Braban Hotel
Chatsworth 18-A Arnold L. Hufstetler Frederick A. Brown Friday, 1-3, 7:30 Various
Clarkesville 18-A Charles T. Graves H. C. Sosebee Tuesday, 1-3, 8:00 Community House
Clayton 18-A J. V. Arrendale M. L. Harper Thursday, 1-3, 7:30 Nicholson House
Clinch County 18-B W. D. Young D. M. Hughes Monday, 8:00 School
Columbus 18-C Kelly Dimon Sam P. Moore Tuesday, 7:00 Ralston Hotel
Commerce 18-A Clyde Nunn T. J. Syfan Tuesday, 7:30 F. F. A. Club House
Conyers 18-A C. R. Vaughn W. B. Crawford Monday, 1-3, 7:30 American Legion Hall
Cordele 18-B Curtis Jackson J. D. Rainey Tuesday, 12:00 Court House Annex
Crawford 18-A B. E. Faust Sidney E. Stevens Thursday, 1-3, 8:30 Woman’s Club
Cuthbert 18-C A. J. Grubbs Tom Lacy Thursday, 1-3, 8:30 Gay Hotel
Dade County 18-A Col. Douglas Morrison L. C. Adams Tuesday, 1-3, 7:30 Various
Dahlonega 18-A H. M. Olnick Rev. Frank Moorehead Tuesday, Alt., 7:00 Smith House
Dalton 18-A B. Leo Chambers Ralph A. Kerr Tuesday, Alt., 7:30 Hotel Dalton/ Home of W. H. Sparks
Dawson 18-C E. O. Leddon Felton Drew Tuesday, 8:00 Community Club House
Dearing 18-A G. H. Brown Harold H. Bonner Tuesday, 2-4, 7:30 High School
Decatur 18-A W. T. Quarles C. P. Netherton Tuesday, 2-4, 7:00 Hotel Candler
Donaldsonville 18-C Whitt Aiken Hudson J. Owen Tuesday, 12:05 City Café
Douglas 18-B T. H. Wall Jr. J. Aubrey Williams Tuesday, 7:30 Womans Club
Douglasville 18-A W. H. Mc Laughlin De Witt Glover Tuesday, 4, 7:30 Recreation Hall
Dublin 18-B T. A. Lane Louie M. Curry Friday, 1:15 Dublin Hotel
Dudley 18-B Ancil Chavous H. E. Pennington Tuesday, 2-4, 8:30 Vocational Building
Eastman 18-B Herbert Mc Cranie Le Roy Scarborough Tuesday, 8:00 White House Café
Edison 18-C Billy Lane R. W. Cook Tuesday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Ellaville 18-C M. J. Arrington E. C. Mauldin Tuesday, 2-4, 8:00 Home Economics Building
Ellijay 18-A Charles E. Waters Charles T. Kellog Tuesday, 2-4, 8:00 Harry’s Place
Fitzgerald 18-B John W. Garrison W. E. Hoyle Thursday, 1-3, 12:30 Lee- Grant Hotel
Folkston 18-B W. W. Pickren E. M. Garrison Monday, 2-4, 8:00 Gay’s Café
Forsyth 18-C Charles F. Heard W. B. Freeman Friday, 2-4, 6:30 Forsyth Hotel
Gainesville 18-A Jimmy Haynes Reginard E. Dunn Tuesday, 12:15 Wheeler Hotel
Glennville 18-B J. A. Bacon D. C. Harrison Tuesday, 2-4, 12:30 Tattnail Hotel
Glenwood 18-B J. J. Giddings Joe Palmer Tuesday, 1, 8:30 Various
Greensboro 18-A William C. Caldwell H. H. Chapman Tuesday, 2-4, 7:00 Vocational Building
Hahira 18-B W. P. Fuller H. M. Barfield Monday, 1-3, 8:00 Brigmans
Hawkinsville 18-B Harold Dean Leon Williams Tuesday, 12:15 Brown Hotel
Heard County 18-A V. O. Smith O. W. Burns Monday, 2-4, 7:15 County School Superintendent’s Office
Hinesville 18-B A. A. Caison John A. Cherry Monday, 2-4, 7:30 Methodist Church
Irwin County 18-B Waldo Paramoure E. J. Patten Thursday, 2-4, 8:00 Community House
Jasper 18-A W. C. Allen I. S. Mosley Thursday, 2-4, 8:00 Lenning Hotel
Kingsland 18-B R. R. Mc Collum M. G. Sweatt Tuesday, 2-4, 7:30 Tomochichi’s
La Fayette 18-A W. E. Gudenrath W. A. Enloe Jr. Wednesday, 12:05 Library Building
La Grange 18-C Clarence Higginbotham Raymond Fort Tuesday, 12:30 Hotel Colonial
Lavonia 18-A Dewey F. Holland Fred Lee Tuesday, 1-3, 7:00 Thomas House
Lawrenceville 18-A T. T. Mc Gee F. O. Jordan Tuesday, 2-4, 8:00 Hotel Button Gwinnett
Leslie 18-C Wallace H. Laramore Robert P. Pines Monday, 2-4, 8:30 Various
Lincolnton 18-A Hughs Willingham L. G. Martin Tuesday, 1-3, 7:00 High School
Lumpkin 18-C E. J. Tucker W. P. Carter Monday, 1-3, 7:30 High School
Macon 18-C Steve M. Solomon Mason Zuber Tuesday, 1:15 Y. M. C. A.
Mansfield 18-A J. B. Spears Jr. T. P. Lawrence Monday, 2-4, 7:30 High School
Marietta 18-A A. K. Brown H. O. Carouth Thursday, 2-4, 7:30 Y. W. C. A.
Mc Caysville 18-A William M. Parrish J. C. Stewart Tuesday, 1-3, 6:15 Mc Caysville City Hall
Mc Rae 18-B Howard J. Perdue Harold M. Sebring Friday, Alt., 8:00 Harris Hotel
Midville 18-B Prof. A. L. Henderson J. C. Wilson Tuesday, 1-3, 8:00 Community House
Milan 18-B E. H. Smith H. G. Mc Cranie Friday, 1-3, 8:00 Vocational Building
Millen 18-B E. A. Ivey J. M. Johnson Tuesday, Alt., 7:30 Hotel Estelle
Montgomery County 18-B Joe C. Underwood L. R. Payne Tuesday, 3, 8:30 Community House
Moultrie 18-C Robert Mansfield W. E. Lewis Monday, 7:30 Colquitt Hotel
Newnan 18-C J. H. Cadenhead C. L. Spruell Thursday, 1-3, 7:00 Virginia House
Norcross 18-A Joe Scroggs W. H. Kent Tuesday, 1-3, 7:30 High School
Norman Park 18-C J. Stanley Newton Derrell Weaver Tuesday, 1-3, 9:00 Citizens Bank Building
Ochlochnee 18-C Lowell E. Clark D. Alton Willis Tuesday, 2-4, 8:30 Woman’s Club Room
Oglethorpe 18-C M. L. Shealy H. C. Ellis Thursday, 2-4, 8:00 Oglethorpe School
Omega 18-B C. C. Smoak H. W. Stephens Tuesday, Alt., 8:00 Webbs Café
Pearson 18-B F. T. Bell L. W. Kempf Thursday, 4, 8:30 Community House
Pike County 18-C Charles Richter Smith Jr. Roger H. Strickland Jr. Monday, 1-3, 8:30 Various
Pinehurst 18-B G. W. Roberts W. A. Snelling Jr. Tuesday, 2-4, 8:30 School
Pitts 18-B J. D. Tweety K. E. Titshaw Thursday, 2-4, 8:00 School
Plains 18-C Y. T. Sheffield L. L. Spence Jr. Monday, 1-3, 8:00 High School
Rebecca 18-B C. S. Young W. B. Cornelious Tuesday, 2-4, 8:00 School
Reidsville 18-B J. D. Mc Leod Johnie H. Kicklighter Monday, 3, 7:30 Community House
Reynolds 18-C H. S. Gates Thomas Byrd Thursday, 8:30 Various
Rhine 18-B Bill Parks F. M. Clements Monday, 2-4, 8:00 Vocational Agricultural Building
Richland 18-C E. W. Richardson J. A. Richardson Thursday, 2-4, 12:00 Richland Hotel
Rochelle 18-B D. H. Hannon M. C. Lasseter Monday, 2-4, 8:30 Reid Hotel
Rome 18-A Ed. E. Buder Chastine Parker Tuesday, 12:30 Greystone Hotel
Sandersville 18-C A. C. Dickey Jr. Herman Bashinsky Wednesday, 1:15 Woman’s Club House
Savannah 18-B Alfred Pineda Horace A. Edwards Thursday, 2:05 Hotel Savannah
Shellman 18-C F. M. Stewart J. B. Jenkins Tuesday, 1-3, 8:00 High School
Soperton 18-B Hugh Gillis R. F. Harrington Thursday, 2-4, 8:00 Community Club House
Sparta 18-C Jimmie L. Williams Sanford Butts Wednesday, 1:00 Woman’s Club Room
Springfield 18-B Leslie A. Thompson F. P. Wisdom Thursday, 2-4, 8:00 High School
Statesboro 18-B John F. Brannen B. F. Brannen Tuesday, 2-4, 7:00 Rushing Hotel
Stone Mountain 18-A Charles H. Parantha Grady W. Gouge Thursday, 2-4, 8:00 School
Summerville 18-A E. C. Pesterfield Irwin G. Thomas Tuesday, 1-3, 7:00 Riegeldale Tavern
Sycamore 18-B Jim N. Denham C. O. Brown Thursday, 2-4, 8:30 Lions Club Building
Talbotton 18-C C. E. Keller R. H. Jordan Monday, 2-4, 7:00 Community House
Tallapoosa 18-A W. H. Wright D.V. Jones Sr. Tuesday, 12:30 Burger Inn
Thomaston 18-C Owen J. Adams James E. Boyers Monday, 2-4, 7:30 Upson Hotel
Tifton 18-B Turner Rountree John Pinkston Monday, 12:30 Myon Hotel
Toccoa 18-A C. M. Gaston C. H. Bailey Tuesday, 7:00 Swift Hotel
Towns County 18-A Charles Wayne Colwell Rev. J. K. Hutchings Wednesday, 2-4, 7:30 Thurman and Caldwell’s
Trion 18-A Walter R. Williams A. E. Harrington Monday, 1-3, 7:00 Riegeldale Tavern
Twiggs County 18-C James D. Shannon John T. Early Jr. Thursday, 2-4, 12:30 County Office
Ty Ty 18-B M. H. Evans G. P. Grimes Tuesday, 2-4, 8:00 Harrell Building
Unadilla 18-B W. Harry Hamrick Guy Conner Thursday 2-4, 8:00 Community House
Union Point 18-A W. W. Darden V.T. Newsom Tuesday, 1-3, 7:15 Home Economics Building
Uvalda 18-B Wallace M. Brogdon M. M. Martin Thursday, 2-4, 9:00 School
Wadley 18-B E. A. Speir Edward Paul Tuesday, 2-4, 7:30 Mrs. Evans Tourist Home
Warwick 18-C M. R. Clancy C. F. Aultman Thursday, 1-3, 8:30 Smoaks Casino
Washington 18-A F. M. Newsome Harold Bridges Monday, 8:00 Womans Club House
Waycross 18-B Dr. J. R. Gay H. A. Stallings Tuesday, 1:00 Hotel Ware
West Point 18-C T. S. Avary Maurice Duttera Wednesday, 12:30 General Tyler Hotel
Wilkinson County 18-C Julian F. Bloodworth J. D. Holliman Tuesday, 2, 8:00 Various
Winder 18-A Guy Outzs Larry Jones Thursday, 2-4, 7:30 Lions Home
Woodbury 18-C J. Z. Morris J. H. Pilkinton Monday, 2-4, 8:00 City Hall
Wrightsville 18-B J. Fred Archer Louis Watkins Thursday, 2-4, 8:30 Lions Club House